Zašto filtrirati vodu?

Voda donosi važne hranjive tvari (vitamine i minerale) u naš organizam te uklanja metabolički otpad iz živih stanica našeg tijela. Voda također sudjeluje u termoregulaciji i procesu disanja. Ljudskom tijelu potrebno je minimalno 1,5 – 2,0 litara vode dnevno kako bi normalno funkcioniralo. Čovjek bez hrane može živjeti i do dva mjeseca, a bez vode ne može živjeti više od nekoliko dana.

Činjenica da nam je voda prijeko potrebna za život, ali isto tako ona je jedan od vodećih uzroka bolesti u svijetu. Voda u prirodi sadrži mnoštvo mikroorganizama, od kojih neki uzrokuju ozbiljne bolesti, poput kolere, tifusa, hepatitisa te gastroenteritisa. Voda je često zagađena kemikalijama, pesticidima, nitritima, teškim metalima, naftom i naftnim nusproduktima, spojevima nastalim na bazi klora i drugim otrovnim elementima. Posljedice konzumiranja onečišćene vode mogu se osjetiti odmah, a mogu se pojaviti tek nakon nekoliko godina.

Ovo su najčešći uzročnici zagađene vode:

Industrija

Ogromne količine štetnih tvari i plinova dižu se iz dimnjaka industrijskih objekata u atmosferu i putem oborina se vraćaju na zemlju i u vodonosne slojeve. Otpadne industrijske vode zagađuju rijeke i jezera. Atmosfera se nalazi u konstantnom kretanju, što dokazuju do nas dospjele kiše sa česticama pijeska iz afričkih pustinja, nuklearni oblaci iz Fukushime ili vulkanski pepeo s Islanda.

Odlagališta otpada

Legalne i ilegalne deponije nerijetko se nalaze i uz sama vodocrpilišta. Zagađenja sa odlagališta kreću se neprimjetno ali stalno i sa sasvim izvjesnim i pogubnim ishodom za vode.

Vodovodne cijevi

U vodovodnim instalacijama (pogotovo starijim od 20 godina) mogu se nalaziti različiti oblici zagađenja kao što su teški metali (olovo, živa, cink, bakar, krom, nikal), hrđa, kamenac i druge, a koje također uvelike utječu na kvalitetu pitke vode. Udio željeza u vodi treba biti minimalnim jer se željezo (kao i drugi metali) povezuje s anorganskim spojevima te stvara toksično opterećenje za ljudsko tijelo.

Klor

Klor je i osnovni sastojak većine dezinfekcijskih sredstava. On se koristi za ubijanje bakterija u vodi. Klor ubija žive organizme, uključujući ljude. Klor je nužno zlo, dezinfekcija klorom je efikasna, no njegovi popratni učinci za ljudsko zdravlje su pogubni i nepopravljivi. Nisu bez razloga propisane minimalne dopuštene razine klora u vodi. Prag tolerancije kod svakog čovjeka je drukčiji. Osobe koje pate od astme i alergija osjećaju se lošije čak i od slabe koncentracije klora u vodi. A najgore je kad klor reagira s organskim spojevima koji se nalaze u vodi iz slavine te stvara dokazano kancerogene supstance trihalometane (trichloromethane).

Arsen

Arsen je izuzetno otrovan element koji ima veliki utjecaj na ljudsko zdravlje, posebno izaziva probleme sa kožom i cirkulacijom te rak. Može se naći u podzemnim vodama na nekim područjima u Europi kao nusprodukt proizvodnje stakla i elektronike.

Pesticidi, herbicidi, naftni derivati, nitrati, azbest, soli kalcija, magnezija, nečistoće iz otpadnih voda i druge štetne tvari i spojevi koji mogu biti prisutni u vodi te na taj način čine koktel koji pijemo još gorim.

Postoji li u prirodi čista voda? 

Voda bi trebala biti po definiciji tekućina bez boje, okusa i mirisa. No, nije uvijek takva. I ako je takva, ponekad sadržava otopine i dodatke koji se nikako ne bi trebali tamo nalaziti.

Još iz osnovne škole znamo kako voda zagrijavanjem Sunca isparava te se nakon hlađenja u atmosferi vraća u obliku padalina, zatim prodire u gornje slojeve tla i dospijeva do podzemnih voda, rijeka, jezera i mora, zatvarajući tako neprekidan ciklus kruženja. Isto tako je poznato da voda otapa manje-više sve s čime dolazi u dodir.

Već u atmosferi vodene čestice otapaju plinove koji se tamo nalaze i mijenjaju svoja prirodna svojstva. Nakon kiše nebo je svjetlije i čišće, a kakva je voda? Zapamtite, kišnica nije sigurna za piće!

Kad voda u obliku kiše ili snijega dospije na kopno, otopi mnoge tvari sa površine, uključujući biootpad, nečistoće, pesticide, metale i sve ostalo što se nađe na putu, pokupi različite mikroorganizme, te tako „obogaćena“ dospije u vodocrpilišta, prođe dezinfekcijski postupak klorom i kroz sustav vodovodnih cijevi stiže do krajnjeg korisnika – Vaše obitelji.

Ulošci

Sediment

Uložak 10-inčni sedimentne pjene 1 ~ 50 mikrona Uložak je...

Carbon blok

Ulošci 10-inčni s aktivnim ugljenom iz ljuske kokosa. Sadrži jedan...

In-line post carbon

Inline – aktivni karbonski uložak Prednosti aktivnog ugljena: Ima sposobnost...

Membrana

Molekularna filtracijska membrana za RO sustave (50 GPD) Polupropusna membrana...