Klor u vodi za tuširanje: Osjetljiva bebina koža treba bezbjedno kupanje

Autor:Adepto CompanyKategorije:Blog

Koža novorođenčeta, dojenčeta i djece do tri godine života izuzetno je osjetljiva, jer imaju vrlo tanki površinski sloj kože i nerazvijeni odbrambeni sustav. Osim toga, sasvim maloj djeci žlijezde lojnice nisu još uvijek dovoljno razvijene.

Filter za tuš ukljanja klor, teške metale i druge nepoželjne tvari iz vode te sprječava razmnožavanje bakterija i uravnotežuje pH vrijednost. Pročišćena voda ne isušuje kosu niti nadražuje kožu. Svakako se preporučuje za osobe koje imaju problema s kožnim alergijama, kao i za djecu!

Osim što pogoduje brzom isušivanju kože, izuzetno tanki površinski hidrolipidni zaštitni sloj dječje kože omogućava i veću propusnost štetnih i otrovnih tvari u dječji organizam. Ta je propusnost posebno povećana u preponama, pazuhima te u području pokrivenom pelenama. Voda koju koristite za kupanje Vaše bebe sadrži klor, kamenac i teške metale koja vrlo lako prodire u dječji organizam, ali koja također šteti i odraslim osobama. Da biste maksimalno zaštitili svoju bebu najbolje rješenje su filteri za tuševe, koji otklanjaju klor i ostale nečistoće iz vode i koji blagotvorno utiču na zdravlje vaših najmilijih. Ne smijemo zanemariti ni činjenicu da prilikom kupanja ili tuširanja toplom ili mlakom vodom udišemo klor.

Pročitajte i naš članak ” Top 20 razloga zašto biste trebali filtrirati vodu” 

Dječja je koža pet puta tanja od kože odraslih, neotporna je, osjetljiva na utjecaje iz okoline, lako se isušuje te stoga, posebice do treće godine života, zahtijeva posebnu njegu. Osim što je važna redovita i temeljita higijena, važno je i čime njegujete dijete jer neodgovarajuća sredstva za pranje i njegu mogu promijeniti pH kože, te je učiniti suhom, crvenom i oštećenom.

Savjeti za kupanje beba

• Za kupanje male bebe najbolje je odabrati samo čistu vodu. Za njegu kože dojenčeta može se u vodu staviti nekoliko kapi maslinova ulja, ali izbjegavajte antibakterijske i mirisne sapune. Nisu dobre ni pjenušave kupke, posebice tijekom prve godine života, jer one odstranjuju prirodna ulja s kože. Temperatura prostorije treba biti oko 24 stupnja Celzijusova, a temperature vode oko 37 stupnjeva.

• Nakon kupanja vrlo je važno nježno osušiti pregibe kože ispod pazuha i brade, između nogu, iza ušiju te u pelenskom dijelu. Nabore na koži sušite laganim pritiskanjem i nemojte ih trljati. Donji slojevi kože još nisu srasli i osjetljivi su. • Kosa se ne mora prati prilikom svakog kupanja, a ako tijekom prve godine života odlučite djetetu kosu prati šamponom, birajte one koji ne sadrže sintetske mirise i boje niti iritirajuće konzervanse.

 • Uživajte u kupanju vaše bebe. Neka to bude pravi mali ritual i činite to otprilike uvijek u isto vrijeme. Kod kupanja nemojte činiti nagle pokrete da ne preplašite bebu.

• Ako dijete plače tijekom kupanja, pokušajte ostati smireni i taj osjećaj prenesite i na dijete. Za kupanje djeteta dovoljno vam je 10 minuta, sve više je previše.

• Hidratantnim kremama ili losionima mažite ona mjesta gdje je koža suha. Ne preporučuje se da ulja nanosite po cijelom tijelu! Ona sadrže premalo vode i mogu isušiti kožu.Kako odabrati najbolju kozmetiku za dijete

Raspitajte se o ugledu proizvođača te obavezno provjerite sadrže li kreme i kupke potencijalno štetne sastojke. Najsigurnije je odabrati proizvode sa što manje kemijskih sastojaka (npr. dodaci koji preparatu daju boju i miris). Izbjegavajte dodatke umjetnih boja i mirisa (DEA, TEA), kao i visoko alergene i iritirajuće konzervanse (paraben, quaterinum 15, imidazolidinil urea). Ne preporučuju se ni proizvodi koji sadrže mineralna ulja te mentol, pepermint i citrus.